14 marca swoje święto obchodziła liczba Pi – najbardziej fascynująca liczba świata. Badali już ją starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a w XIX wieku matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. W 2021 roku dzięki superkomputerowi i szwajcarskim naukowcom rozwinięcie liczby Pi było już znane z dokładnością do 62,8 biliona miejsc po przecinku.

Datę 14 marca na święto liczby Pi wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi.

W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto – uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując plakaty o liczbie Pi, a Ada z klasy 7a upiekła z tej okazji Pi – ciasto. Na lekcjach matematyki uczniowie klasy szóstej oraz klas siódmych dowiedzieli się wielu różnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. Wykonali również przepiękne prace plastyczne „Miasto Pi na niebie” – kolorując liczbę kwadratów, które odpowiadają każdej cyfrze liczby Pi, tworząc w ten sposób panoramę miasta Pi.

Skip to content