Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi im. Wł. Broniewskiego

Zdrowie

Ojciec medycyny Hipokrates już 2500 lat temu wskazał na zdrowie, jako największą wartość człowieka. Nawet składając sobie nawzajem życzenia w pierwszej kolejności, życzymy bliskim ZDROWIA. Niejednokrotnie przekonujemy się, że wpływ naszego samopoczucia ma znaczenia w osiąganiu zadowolenia z wartości materialnych i duchowych. Prostym przykładem jest ból zęba. Czy można wtedy skupić swoją uwagę na, chociażby, czytaniu książki? Jest to trudne, a czasem niemożliwe.

Definicja WHO rozumie definiuje: „Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia)”. Od czego ono zależy? W pewnym stopniu od genów. Dziedziczymy skłonność do choroby, jednak możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Środowisko, w którym funkcjonujemy też ma znaczenie. Na przykład tereny lub warunki pracy bardziej narażone na zanieczyszczenia warunkują występowania określonych schorzeń. Dostęp do służby zdrowia też ma po części wpływ na stan naszego zdrowia, chociażby dostęp do szczepień. Najistotniejsza informacja jaką powinniśmy zapamiętać to taka, że w ponad 50% nasze zdrowie zależy od nas samych. Tego co jemy i co robimy z własnym ciałem. Piramida Zdrowego stylu życia, czyli zasad naszego codziennego funkcjonowania staje się przepustką do własnego zdrowia

Piramida zdrowego żywienia

Tu znajdziesz szczegółowe informacje: LINK

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA to absolutna podstawa naszego zdrowia.

Jakąkolwiek formę wybieramy poprawia ona naszą wydolność fizyczną, a w szczególności odporność!

Pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, wzmacniać masę mięśniową odpowiedzialną za utrzymanie stawów i kręgosłupa.

Ruch ma dobroczynny wpływ na nasze relacje z bliskimi.

Od czego zacząć? Nie zawsze mamy czas lub środki na korzystanie z profesjonalnych form aktywności, ale... na terenie domu możemy zacząć wzmacniać swoją aktywność.

Dojazd rowerem do pracy i szkoły

Każdy dzień możemy zacząć od porannej gimnastyki. Osoby dorosłe (18 -64 roku życia) powinny wykonywać 150 do 300 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności fizycznej. Dla dzieci uważa się 60 minut dziennie takiego wysiłku.

Pamiętaj, każdą aktywność ruchową należy zacząć od rozgrzewki. Dlaczego jest taka ważna?

Każdy spacer działa na Twoją korzyść

Kolejnym aspektem dbałości o Nasze zdrowie jest ŻYWIENIE.

Komponowanie posiłku w ciągu dnia

Scroll to Top
Skip to content