Jak się uczyć?
Często zastanawiasz się jak się uczyć? Jak „zakuć” do sprawdzianu, czy kartkówki? Zrobić ściągi, notatki? Ile razy trzeba powtórzyć by zapamiętać? Czego najszybciej się uczymy?
ZAKUĆ ? > ZDAĆ ? > ZAPOMNIEĆ ?
Co i jak możesz zrobić, kiedy się uczysz?
Czas odgrywa ważną rolę w procesie zapamiętywania. Systematyczność jest kluczem do efektywności, spróbuj!
Skupienie, kolejny element. Co potrzebne Ci w trakcie nauki? FLOW w nauce, doświadczaj!
Nie marnuj swojego czasu, wykorzystaj go efektywnie. Zacznij od planowania czasu na naukę, zadbaj o odpowiednie warunki TWOJEGO skupienia i wykorzystaj techniki ułatwiające CI zapamiętywania.
Zapoznaj się z nimi > MNEMOTECHNIKI, czyli sposoby na zapamiętywanie, przechowywanie i odtwarzanie informacji. Pomogą Ci one w zapamiętaniu nowego materiału – nazw, ciągów liczbowych, definicji, pojęć.
Twoja wyobraźnia i skojarzenia są narzędziami, które możesz wykorzystać w nauce. Nazwa pochodzi od dwóch greckich słów mneme (pamięć) oraz technikos – wykonany zgodnie ze sztuką. To właśnie grecki poeta Symonidesa z Keos uznawany jest za ich twórcę. Legenda głosi, że uniknął on tragicznej śmierci, kiedy był na uczcie. Jako artysta został zaproszony do umilania gościom biesiady -śpiewał. W pewnym momencie został wywołany z budynku, w którym trwała uczta na zewnątrz. Wyszedł, a w tym samym czasie komnata biesiadna zawaliła się. Wszyscy goście stracili życie w tym pomieszczeniu. Artysta zapamiętał, gdzie siedział każdy biesiadnik i dzięki temu udało się zidentyfikować ich ciała. Pierwszym systemem zapamiętywania stał się porządek umieszczenia przedmiotów, tak jak w przypadku naszego bohatera. Dziś jest jedną z podstawowych mnemotechnik. RZYMSKI POKÓJ polega na wytworzeniu skojarzeń między dobrze nam znanymi elementami, a tym co chcemy zapamiętać. Możesz też wybrać inną przestrzeń taką, która jest Ci dobrze znana.
1.Wyobraź sobie pokój
może być Twój, jest w nim kilka charakterystycznych elementów rozejrzyj się – zegarek, fotel, biurko, dywan
2. „ZACHACZ” informacje, ZAPAMIĘTAJ JE
do każdego z tych elementów– np. cyfry od 0-10, na przykład:
0, to dywan > 2, to okno > 4, to krzesło > 1, to lampa > 8, to poduszki > 5, to plakat
Dzięki temu patrząc na np. dywan będziesz widzieć konkretną liczbę
3. Wyobraź sobie, zobacz oczyma wyobraźni
LAMPA STOI NA KRZEŚLE, A DRUGA LAMPA NA DYWANIE
Bitwa pod Grunwaldem 1410 rok
LAMPA STOI NA DYWANIE, JA STOJE NA DYWANIE PATRZĘ NA OKNO I PLAKAT NA ŚCIANIE
Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski 1025 r.
4.Teraz wystarczy zamknąć oczy i przypomnieć sobie scenkę, która stworzyłeś do danej daty
Niekoniecznie „haki” pamięciowe muszą być w przestrzeni, mogą to być różne przedmioty. Ogranicza Cię tu tyko Twoja wyobraźnia.
Inny przykład:
Kolejną techniką stosowaną od dawna są RYMOWANKI. Doskonały sposób na naukę ortografii lub definicji. Możesz je zaczerpnąć od kogoś lub stworzyć sam. Czyż nie łatwiej zapamiętać? Przypomnij sobie rymowanki, których się uczyłeś. Wystarczy pierwszy wers, by reszta tekstu „otworzyła się” sama. Przykłady rymowanki w połączeniu z muzyką:
Inne przykłady:
Kto uje kreskuje dostaje dwóje.
W morzu spokojnym i w morzu wzburzonym,
w Morzu Bałtyckim i w Morzu Czerwonym
płynie miarowo fala za falą.
Literki w „morzu” też idą parą.
Kłopotliwe samo h,
Dość szczególną skłonność ma,
lubi hałaśliwe słowa:
hak, harmider, hałasować,
heca, hurmem, hej, hop
hura, hola, horda, hejnał
hulać, hasać, halo, hop,
wataha …W tych wypadkach się nie wahaj
Wątpliwości nadszedł kres – ch piszemy po S
Przydatnymi w trakcie nauki są umiejętności robienie notatek. Poznaj te sposoby. Bardzo popularnym są MAPY MYŚLI. Notowanie za pomocą słów kluczy, strzałek, dymków, mogą być to też rysunki. Struktura jest promienista, od centralnego punktu – zagadnienia. W trakcie takiego notowania angażujemy obie półkule mózgu ( sprawdź fragment dotyczący mózgu TUTAJ tu proszę o odnośnik to zakładki o mózgu). Lewa (zajmująca się logiką, linearnością, analizą, słowem i liczbą) i prawa półkula (odpowiedzialna za wyobraźnię, rytm, postrzeganie przestrzenne, kolory i obraz całości pracują równocześnie.
Instrukcja:
Tu znajdziesz zasady, które pomogą Ci uporządkować swoje notatki:
GKW – stolice Polski: Gniezno, Kraków, Warszawa
PKP – Polskie Koleje Państwowe
SKRÓTY, to ułożenie nowego słowa lub wyrażenia/zdania, w którym każda litera jest jednocześnie pierwszą literą wyrazu, który chcesz zapamiętać. Najczęściej do zapamiętania grup powiązanych ze sobą wyrazów, np. dni tygodnia, kolejności miast
PIERWSZE LITERY, metoda ta polega na ułożeniu całego zdania (lub kilku), w którym pierwsze litery tworzą grupę wyrazów do zapamiętania.
Mój Wesoły Zajączek Miłosz Je Smacznie Usmażone Naleśniki
Tu znajdziesz więcej inspiracji związanych z mnemotechnikami, przydatne są one w nauce na każdym przedmiocie. Warto się z nimi zapoznać, wybrać swój ulubiony i zacząć go stosować: